Porady

Rozmawiaj z dzieckiem po polsku. Codziennie!

Wszyscy rodzice chcą, żeby ich dziecko było mądre i szczęśliwe. Jednym z kluczy do sukcesu jest umiejętność posługiwania się językiem ojczystym. I nie chodzi tu tylko o sprawność aparatu artykulacyjnego, ale o zasób słownictwa, znajomość zasad, umiejętność formułowania i wypowiadania myśli, zrozumienie otaczającej nas informacji. .

Jak do tego doprowadzić lub poprawić aktualny stan? Jako rodzice dbajmy o to, jak mówimy, i rozmawiajmy z dziećmi. Wyłączmy na godzinę telewizor czy komputer, odłóżmy gazetę i poświęćmy ten czas na rozmowę. Dajmy dziecku przykład i zachęćmy je do dbałości o czystość i piękno ojczystego języka.

Chcesz aby Twoje dziecko ładnie mówiło?

Jeśli chcesz aby Twoje dziecko ładnie mówiło…
… i rozwijało swoje zdolności językowe, lubiło mówić i wypowiadało się poprawnie, przyda Ci się znajomość kilku podstawowych zasad i reguł.

Zasada uniwersalna: dzieci uczą się poprzez naśladownictwo!

Powielają postawy reprezentowane przez rodziców. Dzieci, które wychowują się w atmosferze rozmowy, opowiadań, pytań, anegdot, traktują je jako naturalną formę komunikacji. Jeżeli w domu rozmawia się mało, skrótowo, szybko, w biegu, młodzież przyjmie taką postawę również za swoją.
Ponadto dzieci powtarzają sformułowania wypowiadane w domu. Dlatego zadbaj o własny sposób wypowiadania się. Unikaj skrótów i poszerzaj zakres słownictwa.

W jaki sposób sprawić, aby dzieci mówiły chętnie i świadomie?
Nigdy nie jest za późno, aby rozwijać kompetencje językowe. Im wcześniej zaczniesz, tym lepszy efekt uzyskasz. Możesz zacząć już z niemowlakiem.

Dziecko w wieku do 3 lat

Warto ułatwić mu start w przygodę ze słowem. Niezbędne jest ćwiczenie buzi. Bawcie się we wspólne robienie minek przed lustrem. Wypychajcie policzki, językiem dotykajcie nosa i brody, stwórzcie konkurs na minkę najśmieszniejszą, najdziwniejszą itp.
Czytaj dziecku ekspresyjnie, niech słuchanie bajki będzie dla niego widowiskiem, stań się aktorem.
Opowiadaj, opowiadaj i jeszcze raz opowiadaj. Jedziecie razem samochodem – opowiadaj co jest za oknem i snuj historie. Przygotowujesz obiad – mów o marchewce, że pomarańczowa, smaczna, lekko pachnąca, zdrowa, wysiana w polu, zbierana przez rolnika…
Trzylatek wymawia przeciętnie koło 1000 słów, ale rozumie już 3000 – od Ciebie zależą te liczby – masz na nie wpływ!

Przedszkolak

Buduj niedokończone słowa i zdania, które dokończyć ma dziecko. „Duży ptak, z czerwonym dziobem, który szuka w trawie żab, to …..”. Wzbudź w dziecku poczucie, że słowa to świetna zabawa.
W życiu każdego przedszkolaka, jest taki moment, w którym snuje swoje zmyślone historie. Jest to naturalny rozwojowy etap w życiu dziecka, w którym rozwija się wyobraźnia i twórczość. Nie gań za to, a wręcz przeciwnie: wejdź w ten świat i baw się razem z nim. Niech opowiada, a Ty dopytuj, rozwijaj.
Zabawa „Papuga”: powtarzaj wypowiedzi dziecka, używając wyrazów bliskoznacznych i podobnych.

Uczeń

Popularna gra w inteligencję, którą każdy zna ze swojego dzieciństwa.
Gra „Tworzymy słowa”: wypisujemy nowe, nieznane dziecku słowo (jest pretekst do poznania jego znaczenia) i z jego liter tworzymy jak najwięcej nowych słów w określonym czasie.

Starsza młodzież

Kiedy słyszysz niepoprawne wypowiedzi dziecka, nie zwracaj uwagi na złą formę – poprawiaj bezpośrednio. Tzn. kiedy Twoje dziecko mówi „wziąść” nie mów: „Nie mówi się wziąść, tylko wziąć” – utrwalasz tym samym złą wersję. Popraw go jednym słowem: „WZIĄĆ”. Aż do skutku.